Blog
Škarje za živo mejo – uporabni nasveti pred nakupom
Če vašo zunanjo okolico krasijo okrasni grmički, trave ali pa imate namesto ograje posajeno zimzeleno drevje kot so recimo ciprese, boste slej kot prej za ureditev potrebovali škarje za živo mejo. Dandanes je izbira skorajda prevelika in tako si moramo pred nakupom tovrstnega vrtnega orodja za obrezovanje sami pri sebi odgovoriti na nekaj osnovnih vprašanj.
Škarje za živo mejo – različna rezila
Eno izmed vprašanj na katero si boste morali odgovoriti je zagotovo, katero vrsto rastja boste s škarjami za živo mejo dejansko obrezovali. Glede na vaš odgovor, boste kupili orodje s primerno dolžino rezila. Tako boste denimo za obrezovanje in oblikovanje manjših grmičkov in trav potrebovali škarje z bistveno krajšim rezilom do dolžine 12 cm. Za obrezovanje večjega grmičevja in žive meje potrebovali daljše rezilo tudi do 65 cm in pri tem uporabili celo teleskopski nastavek.
Poleg različnih dolžin rezil, pa rezila ločimo tudi naslednje:
- Enostranske škarje, so najbolj primerne za obrezovanje ravnih delov žive meje. Kot že samo ime pove, imajo enostranske škarje zobe samo na eni strani vodila rezila. Rezilo je nekoliko daljše in nam zato omogoča bolj enakomerno obrezovanje že samo z enim potegom škarij.
- Dvostranske škarje se najbolje izkažejo pri oblikovanju žive meje, ko moramo uporabljati škarje v vseh straneh. Praviloma z njimi obrezujemo živo mejo do višine prsnega koša. Nastavljiv ergonomičen ročaj pa nam omogoča boljši oprijem in manevriranje z orodjem.
- Škarje za živo mejo z višinskim nastavkom se lahko uporabljajo za vse tipe rastja. Visoke žive meje dosežemo s pomočjo višinskega nastavka, medtem ko nizko živo mejo in talno rastje urejamo brez nastavka. Največja prednost je prav teleskopski nastavek, ki nam omogoča obrezovanje visoke žive meje brez lestve. Imate pa tudi možnost, da rezilo nagnete in tako porežete tudi vrhove.
Vrste škarij za živo mejo glede na vir energije
Poleg različnih dolžin rezil, ločimo škarje za živo mejo tudi glede na njihov vir energije:
- Akumulatorske škarje za živo mejo so izjemno praktične in med najbolj priljubljenimi škarjami za živo mejo. V primerjavi z bencinsko različico precej lažje in posledično tudi bolj enostavne za uporabo. Podobno kot električne, so tudi akumulatorske škarje tišje od bencinskih, z njimi pa se lotimo obrezovanja grmičevja in trave. Njihove največje prednosti so prijaznost do okolja, niso preveč hrupne, lahke in enostavne za uporabo. Morda edina pomanjkljivost je polnjenje baterije, a svetujemo, da imate za nemoteno urejanje okolice na voljo še rezervno baterijo.
- Bencinske škarje za živo mejo so nekakšna tradicija – predstavljajo surovo moč, poganja pa jih bencin. V primerjavi z akumulatorskimi in električnimi so bistveno težje ter za okolje mnogo manj prijazne kot ostale vrste škarij za živo mejo.
- Električne škarje za živo mejo so izjemno lahke in tihe, kar je tudi njihova največja prednost. Vse kar si morate zagotoviti, da bodo škarje vedno v pripravljenosti za uporabo je dostop do elektrike in po možnosti dolg kabel oziroma podaljšek.
Ostale lastnosti škarij za živo mejo
Poleg vira energije, dolžine in vrste rezila se škarje za živo mejo ločijo tudi po moči motorja in teži oziroma masi. Za normalno obrezovanje debelejših vej so primernejše škarje za živo mejo z močnejšim motorjem, hkrati pa morajo škarje imeti tudi dovolj velik razmik med rezili. Glede na to kaj bomo obrezovali in urejali, pa je potrebno izbrati tudi ustrezno velike škarje in temu sorazmerna bo tudi njihova teža. Najmanjše so tudi najlažje, podobno so večje težje. Tako je razpon mase škarij za živo mejo med 0,5 kg pa tudi do 4,5 kg.
Upamo, da ste na podlagi predstavite lastnosti škarij za živo mejo dobili občutek, katere bi bile za vas najustreznejše. Preverite našo ponudbo bencinskih, akumulatorskih in električnih škarij za živo mejo, kjer lahko izbirate med priznanimi znamkami kot so Bosch, Makita in Milwaukee.
Garantiramo vam najboljše razmerje med kakovostjo in ceno.